Ank. Üni. Diş Hek. Fak. Protetik diş tedavisi anabilim dalı öğretim üyesi PROF. DR. BÜLENT CUMHUR ULUDAĞ ve DR. DT. EMRE TOKAR tarafından gerçekleştirilen ön çalışma analiz sonuçları ile ilgili kendilerine teşekkürlerimizi sunarız.

 

Foto Elastik Modeller

Bar + ball Attachment

 

 

 

 

 

 

 

Bar-ball tutucu sisteminin kullanıldığı overdenture proteze yapılan yükleme sonucunda, sağ implantın apeksi çevresinde 1.82 N fringe (orta stres), sağ dişsiz kret bölgesinde 1.22 N fringe (orta stres) stres değerleri saptanmıştır.

Bar + (rk-1) Attachment

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapılan çalışmada bar-rk 1 tutucu sistemi kullanılarak hazırlanan overdenture protezde, sağdaki implantın apeksi çevresinde 1.39 N fringe (orta stres), orta üçlüsü çevresinde ise 1.22 N fringe (orta derece) stres değerleri gözlemlenmiştir. Sağ dişsiz kret bölgesinde yüklemeyle birlikte 1.22 N fringe (orta stres) stres değerine karşılık gelen stres çizgileri oluşmuştur.

Sonuç

Yapılan çalışmada bütün tasarımlarda dişsiz kret bölgesinde orta derecede stres oluşumu gözlemlenmiştir. Yüklenen taraftaki implant çevresine en az stres iletimi oluşturan tasarım bar tutuculu overdenture protezde bulunmuştur. Tutuculuğun arttırılması amacıyla barın distallerine ball ve rk 1 tutucuların yerleştirildiği overdenture tasarımlarında yüklenen implant çevresinde orta derecede stres iletimi gözlemlenmiştir. Bar-ball tutucu sisteminde implant çevresindeki değer 1.82 N fringe iken, bar-(rk-1) tutucu sisteminde ise değer 1.39 N fringe’dir.

Bu stres analizi çalışması, piyasaya yeni sürülmüş olan rk-1 tutucu sisteminin, bar tutuculu protezlerin distallerine hassas tutucu ilavesi ile tutuculuğun arttırılmasının istendiği tasarımlarda ball tutucuya alternatif olarak başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir. Hazırlanmış olan overdenture protez tasarımlarının retansiyonlarının değerlendirilerek stres ile ilişkisinin karşılaştırılacağı çalışmalar daha detaylı bilgiler sağlayacaktır.